04/21 16:30 20 [2] Shabab Al Ahli Dubai vs Al Ittihad Kalba [9] 4-1
04/21 14:00 20 [7] Al Bataeh vs Al Nasr SC [5] 1-3
04/21 14:00 20 [12] Khor Fakkan vs Baniyas SC [11] 2-1
04/20 16:30 20 [4] Al Wahda Abu Dhabi vs Ajman SCC [12] 1-2
04/20 14:00 20 [14] Hatta Dubai vs Emirates Club RAK [13] 1-1
04/17 16:30 19 [6] Al Nasr SC vs Shabab Al Ahli Dubai [2] 3-2
04/17 14:00 19 Baniyas SC vs Sharjah SCC PPT.
04/16 14:00 19 Ajman SCC vs Al Bataeh PPT.
04/16 14:00 19 Al Jazira SC vs Khor Fakkan PPT.
04/15 16:30 19 [10] Al Ittihad Kalba vs Al Wahda Abu Dhabi [4] 1-0
04/15 14:00 19 [1] Al Wasl SC vs Hatta Dubai [14] 3-0

Wikipedia - UAE Football League

UAE Football League (UFL) este principala competiție fotbalistică și ligă profesionistă de fotbal din Emiratele Arabe Unite. Competiția a fost fondată în 1973, iar pentru sezonul 2009-10 a fost redenumită în Premier Division.

În sezonul 1990-91 nicio echipă nu a câștigat trofeul deoarece competiția a fost întreruptă de Războiul din Golf.

**Liga Emiratelor Arabe Unite** este o competiție de fotbal profesionist din Emiratele Arabe Unite, organizată de Asociația de Fotbal a Emiratelor Arabe Unite (UAEFA). Este cea mai importantă competiție de fotbal din țară și are 14 cluburi. Liga a fost fondată în 1973 și este cunoscută și sub numele de Liga Profesionistă Etisalat după sponsorul său principal, Etisalat.

Sezonul Ligii Emiratelor Arabe Unite se desfășoară de la mijlocul lunii septembrie până la mijlocul lunii mai, cu o pauză de iarnă între decembrie și ianuarie. Echipele joacă un sistem dublu round-robin, cu fiecare echipă jucând de două ori împotriva fiecărei alte echipe, o dată pe teren propriu și o dată în deplasare. Cele 14 echipe sunt:

* Sharjah FC

Echipa cu cele mai multe puncte la sfârșitul sezonului este declarată campioană. Cele două echipe de jos sunt retrogradate în Liga Divizia 1 UAE, în timp ce echipa de pe locul 12 intră în play-off de retrogradare cu câștigătoarea play-off-ului Ligii Divizia 1 UAE.

Campioana Ligii Emiratelor Arabe Unite se califică direct în faza grupelor Ligii Campionilor AFC, în timp ce vicecampioana și echipa de pe locul 3 intră în play-off. Câștigătoarea Cupei Președintelui Emiratelor Arabe Unite se califică, de asemenea, în faza grupelor Cupei AFC.

Liga Emiratelor Arabe Unite este una dintre cele mai puternice ligi de fotbal din Asia și a produs mai mulți jucători de renume, printre care Omar Abdulrahman, Ali Mabkhout și Ismail Matar.