Wikipedia - Liga Națiunilor UEFA

Liga Națiunilor UEFA (în engleză UEFA Nations League) este o competiție internațională de fotbal disputată între echipele naționale de fotbal afiliate la UEFA.

UEFA Liga Națiunilor este o competiție internațională de fotbal pentru echipele naționale masculine afiliate la UEFA. A fost înființată pentru a înlocui meciurile amicale din calendarul internațional al meciurilor FIFA și pentru a oferi echipelor oportunități competitive mai regulate.

Liga Națiunilor este împărțită în patru divizii, A, B, C și D, bazate pe coeficientul echipelor UEFA. Echipele concurează în grupe în cadrul diviziilor lor, iar câștigătorii grupelor din Liga A se califică la turneul final al Ligii Națiunilor.

Turneul final al UEFA Nations League se desfășoară la fiecare doi ani și reunește cele patru echipe câștigătoare de grupă din Liga A. Turneul constă în semifinale, un meci pentru locul trei și finala.

UEFA Nations League a fost lansată în 2018, iar Portugalia a câștigat turneul inaugural. Franța a câștigat ediția din 2021, iar următoarea ediție este programată pentru 2023.

Liga Națiunilor a fost bine primită de echipele naționale, deoarece oferă oportunități competitive mai regulate și ajută la dezvoltarea jucătorilor tineri. Cu toate acestea, critica a fost îndreptată și către formatul turneului, considerându-se că acesta este prea complex și că favorizează echipele mai puternice.