Prima Divizie a Argentinei (în spaniolă 'Primera División') este prima ligă de fotbal din Argentina și este organizată de Federația Argentiniană de Fotbal. A fost fondată în 1893 în acest moment fiind 26 de echipe în prima divizie.

Campionatul argentinian de fotbal este considerat ca fiind unul dintre cele mai puternice din lume.Echipele din Argentina au câștigat Copa Libertadores, Copa Sudamericana și defuncta Cupa Intercontinentală mai mult decât orice altă țară.

River Plate este cea mai de succes echipă din istoria Argentinei cu 36 de titluri câștigate.

**Argentina - Superliga**

Argentina - Superliga este o ligă de fotbal profesionist din Argentina, fiind una dintre cele mai prestigioase ligi din America de Sud. Liga a fost fondată în 2017, înlocuind fostul campionat Primera División.

Superliga este compusă din 28 de echipe, care concurează într-un format de tur-retur. Cele mai bune două echipe din clasament se califică direct în faza grupelor Copa Libertadores, în timp ce alte șase echipe se califică în fazele preliminare ale turneului. De asemenea, câștigătorul Superligii se califică în Recopa Sudamericana.

Cele mai titrate echipe din Superliga sunt River Plate și Boca Juniors, fiecare având câte 10 titluri. Alte echipe notabile care au câștigat titlul Superligii includ Independiente, Racing Club și Lanús.

Superliga argentiniană este cunoscută pentru fotbalul său pasional și atacant, cu mulți jucători talentați și tehnici. Liga a produs numeroși jucători de renume mondial, precum Lionel Messi, Sergio Agüero și Ángel Di María.