Italia - Umbrian Open - Feminin

Turneul de tenis Italia - Umbrian Open - Feminin este un eveniment anual de tenis pe zgură, organizat în iunie de Federația Italiană de Tenis (FIT). Este un turneu de categorie WTA 125, care face parte din circuitele WTA 125 și ITF Women's World Tennis Tour.

Turneul a fost înființat în 2021 și se desfășoară pe terenurile de zgură ale Tennis Training Umbria din Santa Maria degli Angeli, Italia. Prima ediție a fost câștigată de Kateryna Baindl, care a învins-o pe Elina Avanesyan în finală.

Italia - Umbrian Open - Feminin oferă o sumă totală de premii de 115.000 de dolari, iar câștigătoarea primește 150 de puncte de clasament WTA. Turneul atrage o gamă largă de jucătoare de tenis, inclusiv nume de top din clasamentul mondial WTA și jucătoare în ascensiune din circuitele ITF.

Pe lângă premiile în bani și punctele de clasament, turneul oferă și oportunități valoroase pentru jucătoare să dobândească experiență în competițiile profesionale de tenis. Ambianța pitoresacă a Umbriei și ospitalitatea locală contribuie, de asemenea, la experiența plăcută a participanților.