The Asian Men's Club League Handball Championship (AHF Club League Championship) is the annual international competition organised by Asian Handball Federation for the men's handball clubs of Asia. In addition to crowning the Asian champions, the tournament also serves as a qualifying tournament for the IHF Super Globe.

Campionatul Cluburilor Asiatice de handbal este o competiție anuală de handbal pentru cluburi profesioniste din categoria feminină din întreaga Asie. Este organizat de Federația Asiatică de Handbal (AHF) și a fost lansat în 1989. Campionatul se desfășoară într-o țară diferită în fiecare an, iar echipa câștigătoare primește trofeul Campionatului Cluburilor Asiatice.

Campionatul Cluburilor Asiatice este cea mai importantă competiție de handbal feminin din Asia și oferă cluburilor o oportunitate de a concura împotriva celor mai bune echipe din regiune. De asemenea, servește ca o platformă pentru jucătoarele din întreaga Asie să-și demonstreze abilitățile și să-și reprezinte țările.

Campionatul Cluburilor Asiatice a fost dominat de cluburile din Coreea de Sud, care au câștigat 12 din cele 27 de ediții ale turneului. Japonia este a doua cea mai de succes țară, cu 7 titluri, urmată de China cu 4.