LV Cup

Cupa LV este un turneu anual de rugby în 15 jucători, disputat de echipele naționale de rugby din Argentina, Australia, Noua Zeelandă și Africa de Sud. Turneul a fost creat în 2012 ca înlocuitor al Tri Nations, care a inclus doar Australia, Noua Zeelandă și Africa de Sud. Argentina a fost invitată să se alăture turneului în 2012, iar turneul a fost redenumit Cupa LV după sponsorul său principal, Leventer Group.

Cupa LV este considerată unul dintre cele mai prestigioase turnee de rugby din lume, alături de Cupa Mondială de Rugby și Campionatul celor Șase Națiuni. Turneul se desfășoară în general în august și septembrie, iar fiecare echipă joacă cu celelalte trei echipe de două ori, o dată acasă și o dată în deplasare. Echipa cu cele mai multe puncte la sfârșitul turneului este declarată campioană.

Noua Zeelandă este cea mai de succes echipă din istoria Cupei LV, câștigând turneul de cinci ori. Africa de Sud a câștigat turneul de patru ori, iar Australia de două ori. Argentina nu a câștigat încă Cupa LV.

Cupa LV este un eveniment sportiv major, care atrage un public mare în întreaga lume. Turneul este, de asemenea, un important punct de reper în calendarul internațional de rugby, deoarece oferă echipelor o șansă de a se confrunta cu cele mai bune echipe din lume.