Campionatul Cluburilor Sudamericane

Campionatul Cluburilor Sudamericane este o competiție anuală de volei pentru cluburi din America de Sud, organizată de Confederația Sud-Americană de Volei (CSV). Este cel mai important turneu de cluburi din America de Sud și unul dintre cele mai prestigioase din lume.

Competiția a fost înființată în 1979 și a avut loc anual de atunci. Este deschis cluburilor care au câștigat campionatele naționale din țările lor respective. Turneul se desfășoară în format round-robin, cu echipele împărțite în grupe. Cele mai bune echipe din fiecare grupă avansează în faza eliminatorie.

Cluburile braziliene au dominat Campionatul Cluburilor Sudamericane, cu 29 de titluri. Echipele argentine sunt pe locul doi, cu 12 titluri, urmate de echipele venezuelene, cu 5 titluri.

Cel mai recent Campionat al Cluburilor Sudamericane a avut loc în 2023, când Sada Cruzeiro (Brazilia) a învins Itambé Minas (Brazilia) în finală.