Gulf Cup U19

Turneul de fotbal „Cupa Golfului U19” este un turneu internațional de fotbal pentru echipe naționale sub 19 ani din țările care alcătuiesc Consiliul de Cooperare al Golfului (GCC). Turneul a fost înființat în 2002 și este organizat bienal de către Federația de Fotbal a Golfului (GFF).

Turneul se desfășoară într-un format round-robin, cu toate echipele jucând între ele o dată. Cele două echipe cu cele mai multe puncte la finalul fazei round-robin se califică pentru finală.

Cupa Golfului U19 este o competiție importantă pentru echipele naționale sub 19 ani din regiunea Golfului. Turneul oferă echipelor oportunitatea de a se confrunta cu alte echipe de nivel înalt și de a se pregăti pentru viitoarele turnee internaționale.

Echipa care a câștigat cele mai multe titluri la Cupa Golfului U19 este Arabia Saudită, cu șase victorii. Alte echipe care au câștigat turneul includ Emiratele Arabe Unite, Oman și Qatar.