Lituania - Cupa

Links
Wikipedia (ro)

Wikipedia - Cupa Lituaniei

Cupa Lituaniei (în lituaniană Lietuvos futbolo federacijos taurė) este principala competiție fotbalistică eliminatorie de cupă din Lituania, organizată și gestionată de Federația Lituaniană de Fotbal.

**Cupa Lituaniei, un turneu de fotbal prestigioasă din Lituania**

Cupa Lituaniei este o competiție anuală de fotbal din Lituania, disputată între cluburile din primele ligi ale țării. Este a doua cea mai importantă competiție de fotbal din Lituania, după campionatul național.

Cupa a fost înființată în 1947 și a fost redenumită Cupa Lituaniei în 1991, odată cu independența țării. Este organizată de Federația Lituaniană de Fotbal (LFF).

Turneul se desfășoară într-un format eliminatoriu, cu meciuri în tur și retur în fazele inițiale, urmate de o finală disputată într-un singur meci. Cluburile intră în competiție în diferite etape, în funcție de clasificarea lor în campionatul național.

Câștigătoarea Cupei Lituaniei se califică pentru turul întâi de calificare al UEFA Europa Conference League. Dacă echipa câștigătoare a cupei a câștigat deja campionatul național, locul din Europa Conference League revine finalistei.

Cupa Lituaniei este o competiție prestigioasă care oferă cluburilor lituaniene o șansă de a câștiga un trofeu și de a se califica pentru competițiile europene.