ATP - Barcelona 04/17 14:00 25 Alex De Minaur v Rafael Nadal 7-5,6-1
ATP - Barcelona 04/16 14:40 24 Flavio Cobolli v Rafael Nadal 2-6,3-6
ATP - Indian Wells 03/08 00:00 23 Milos Raonic v Rafael Nadal Cancelled
The Netflix Slam 03/03 20:55 - Rafael Nadal v Carlos Alcaraz 6-3,4-6,12-14
ATP - Brisbane 01/05 10:15 27 Rafael Nadal v Jordan Thompson 7-5,6-7,3-6
ATP - Brisbane 01/04 08:30 26 Jason Kubler v Rafael Nadal 1-6,2-6
ATP - Brisbane 01/02 09:00 25 Dominic Thiem v Rafael Nadal 5-7,1-6
Australian Open 01/18 03:40 24 [2] Rafael Nadal v Mackenzie McDonald [65] 4-6,4-6,5-7
Australian Open 01/16 03:35 23 [2] Rafael Nadal v Jack Draper [38] 7-5,2-6,6-4,6-1
United Cup 01/02 08:00 - [2] Rafael Nadal v Alex De Minaur [24] 6-3,1-6,5-7
United Cup 01/02 08:00 - Rafael Nadal v Nick Kyrgios Cancelled
United Cup 12/31 04:30 - [2] Rafael Nadal v Cameron Norrie [14] 6-3,3-6,4-6
Turneul Campionilor ATP 11/17 13:00 3 [2] Rafael Nadal v Casper Ruud [4] 7-5,7-5
Turneul Campionilor ATP 11/15 13:00 2 [2] Rafael Nadal v Felix Auger Aliassime [6] 3-6,4-6
Turneul Campionilor ATP 11/13 20:00 1 [2] Rafael Nadal v Taylor Fritz [9] 6-7,1-6
ATP - Paris 11/02 19:50 25 [31] Tommy Paul v Rafael Nadal [2] 3-6,7-6,6-1
ATP - New York 10/05 12:00 - Novak Djokovic v Rafael Nadal View
US Open 09/05 18:15 26 [26] Frances Tiafoe v Rafael Nadal [3] 6-4,4-6,6-4,6-3
US Open 09/03 23:00 25 [91] Richard Gasquet v Rafael Nadal [3] 0-6,1-6,5-7
US Open 09/02 01:35 24 [60] Fabio Fognini v Rafael Nadal [3] 6-2,4-6,2-6,1-6
US Open 08/30 23:00 23 [198] Rinky Hijikata v Rafael Nadal [3] 6-4,2-6,3-6,3-6
ATP - Cincinnati 08/17 23:00 25 [152] Borna Coric v Rafael Nadal [3] 7-6,4-6,6-3
Wimbledon 07/08 14:30 28 Nick Kyrgios v Rafael Nadal Walkover
Wimbledon 07/06 14:00 27 [14] Taylor Fritz v Rafael Nadal [4] 6-3,5-7,6-3,5-7,6-7
Wimbledon 07/04 17:25 26 [25] Botic Van De Zandschulp v Rafael Nadal [4] 4-6,2-6,6-7
Wimbledon 07/02 17:25 25 [54] Lorenzo Sonego v Rafael Nadal [4] 1-6,2-6,4-6
Wimbledon 06/30 14:55 24 [106] Ricardas Berankis v Rafael Nadal [4] 4-6,4-6,6-4,3-6
Wimbledon 06/28 14:15 23 [41] Francisco Cerundolo v Rafael Nadal [4] 4-6,3-6,6-3,4-6
French Open 06/05 13:00 29 [5] Rafael Nadal v Casper Ruud [8] 6-3,6-3,6-0
French Open 06/03 12:45 28 [5] Rafael Nadal v Alexander Zverev [3] Retired

Wikipedia - Rafael Nadal

Rafael „Rafa” Nadal Parera (n. , Manacor, Insulele Baleare⁠(d), Spania) este un jucător spaniol de tenis profesionist. În prezent el este clasat pe locul 5 în lume de către Asociația Profesioniștilor din Tenis (ATP); a fost clasat pe locul 1 în clasamentul ATP timp de 209 de săptămâni și a terminat ca numărul 1 sfârșitul de an de cinci ori. Nadal a câștigat 22 de titluri de Grand Slam masculin la simplu, un record până acum, depășindu-l pe Roger Federer. Cele 14 titluri ale sale de French Open, în special, sunt un record la orice turneu. Dominația lui Nadal pe zgură este, de asemenea, evidențiată de 60 din cele 86 de titluri de simplu ATP ale sale pe această suprafață, inclusiv 25 din cele 35 de titluri ale sale ATP Masters 1000, iar cele 81 de victorii consecutive pe zgură reprezintă cea mai lungă serie de victorii pe o singură suprafață din Open Era.

Din copilărie până în cea mai mare parte a carierei sale profesionale, Nadal a fost antrenat de unchiul său Toni. A fost unul dintre cei mai de succes adolescenți din istoria turneului ATP, ajungând pe locul 2 în lume la vârsta de 19 ani și câștigând 16 titluri, inclusiv primul său French Open și șase evenimente Masters. Nadal a devenit numărul 1 pentru prima dată în 2008, după prima sa victorie majoră pe zgură, împotriva lui Federer, singurul său rival principal până în 2010, într-o finală istorică de la Wimbledon. De asemenea, el a câștigat o medalie olimpică de aur la simplu în acel an la Beijing, apoi a câștigat US Open, în singurul an în care a câștigat trei titluri majore. Cu medalia sa de aur olimpică, el este, de asemenea, unul dintre cei doi jucători masculini care au finalizat Golden Slam.

În următorul deceniu, Novak Djokovic a apărut ca principalul rival al lui Nadal. Cei doi s-au confruntat de 56 de ori, cea mai îndelungată perioadă de rivalitate din istoria tenisului masculin, inclusiv în nouă finale majore. Djokovic l-a învins pe Nadal în trei finale majore consecutive între Roland Garosul francez din 2011 și cel din 2012, însă apoi Nadal și-a continuat dominația la Roland Garos câștigând acest turneu în următorii trei ani consecutivi și apoi încă patru titluri Roland Garos și trei titluri la US Open. Nadal a egalat recordul lui Federer pentru cele mai multe titluri de Grand Slam masculin la simplu la Openul Franței din 2020.

Nadal a câștigat premiul Stefan Edberg pentru sportivitate de patru ori și a fost sportivul mondial al anului în 2011. În reprezentarea Spaniei, el are o medalie olimpică de aur atât la simplu, cât și la dublu. De asemenea, a condus echipa Spaniei de Cupa Davis la cinci titluri în timp ce juca alături de colegii săi din top 10 jucători, inclusiv David Ferrer și viitorul său antrenor Carlos Moyá. În afara competiției, Nadal a deschis o academie de tenis în orașul său natal, Mallorca, și este un filantrop activ.