Italia - Serie A 05/05 16:00 35 AC Milan vs Genoa - View
Italia - Serie A 05/11 18:45 36 AC Milan vs Cagliari - View
Italia - Serie A 05/18 16:30 37 Torino vs AC Milan - View
Italia - Serie A 05/25 16:30 38 AC Milan vs Salernitana - View
Meciuri amicale internationale intercluburi 07/27 22:00 - Man City vs AC Milan - View

Wikipedia - AC Milan

Associazione Calcio Milan, cunoscut mai mult ca AC Milan sau doar Milan, este un club profesionist de fotbal cu sediul în Milano, Lombardia, Italia, care evoluează în Serie A. Clubul a fost fondat în 1899 de Herbert Kilpin, Alfred Edwards și alți patru englezi. Clubul a petrecut întreaga sa istoriei în Serie A, prima ligă a fotbalului italian, cu excepția a două sezoane petrecute în Serie B, sezoanele 1980–81 și 1982–83.

Clubul a câștigat oficial 18 trofee internaționale recunoscute de UEFA și FIFA, fiind al doilea cel mai de succes club din lume în ceea ce privește numărul de titluri internaționale, împreună cu Boca Juniors și Real Madrid, rămânând în spatele echipei Al Ahly care deține 20 de titluri internaționale. Milan deține recordul de 3 Cupe Intercontinentale și un Campionat Mondial al Cluburilor FIFA. Milan a câștigat Cupa Campionilor Europeni/Liga Campionilor de șapte ori; numai Real Madrid depășind acest număr. Milan a câștigat de asemenea și Supercupa Europei de cinci ori (deținând recordul) și Cupa Cupelor UEFA de două ori. Milan a câștigat fiecare competiție majoră în care a concurat, cu excepția Europa League (în această competiție a pierdut două semifinale, 1972 și 2002).

Pe plan intern, Milan a câștigat 19 campionate. Milan a câștigat de asemenea Cupa Italiei de 5 ori și Supercupa Italiei de 7 ori.

Milan joacă meciurile de acasă pe San Siro, de asemenea cunoscut și ca Stadionul Giuseppe Meazza. Stadionul pe care îl împarte cu Internazionale, este cel mai mare din Italia, cu o capacitate totală de 80.018. Inter sunt considerați cei mai mari rivali ai lor, meciul dintre cele două echipe este numit Derby della Madonnina, care este unul dintre cele mai urmarite derbyuri din fotbal. Începând cu anul 2010, Milan este a treia cea mai susținută echipă din Italia, și a șaptea cea mai susținută echipă din Europa, înainte de orice altă echipă italiană.

Proprietarul clubului a fost fostul prim-ministru italian și acționar majoritar al Mediaset, Silvio Berlusconi. Clubul este unul dintre cele mai bogate și mai valoroase din fotbalul italian și mondial. A fost membru fondator al grupului G-14 și al Asociației Cluburilor Europene, care a fost fondată după dizolvarea primei organizații.

AC Milan, uneori denumită simplu Milan, este un club de fotbal italian cu sediul în Milano, Lombardia. Fondat în 1899, este unul dintre cele mai de succes cluburi din istoria fotbalului italian și mondial, câștigând 19 titluri de Serie A, 5 Cupe Europene / Liga Campionilor, 2 Cupe Intercontinentale, 5 Supercupe Europene, 7 Cupe ale Italiei și 5 Supercupe Italiene.

Stadionul de origine al lui Milan este San Siro, cunoscut și sub numele de Stadio Giuseppe Meazza, pe care îl împarte cu rivalii orașului, Internazionale. Milan are o rivalitate intensă cu Inter, meciurile dintre cele două cluburi fiind cunoscute sub numele de Derby della Madonnina.

Culorile tradiționale ale lui Milan sunt roșu și negru, iar stema clubului prezintă crucea Sfântului Gheorghe. Imnul oficial al clubului este „Forza Milan”.

Unii dintre cei mai faimoși jucători care au jucat pentru AC Milan includ Paolo Maldini, Franco Baresi, Gianni Rivera, Ruud Gullit, Marco van Basten, Ronaldinho, Kaká și Zlatan Ibrahimović.