ITF Women Muzaffarnagar WD

Turneu de tenis „ITF Women Muzaffarnagar WD”

Turneul de tenis „ITF Women Muzaffarnagar WD” este o competiție internațională de tenis feminin care se desfășoară în Muzaffarnagar, India. Turneul face parte din circuitul ITF Women's World Tennis Tour și se joacă pe terenuri de zgură în aer liber.

Turneul oferă premii în bani în valoare de 15.000 de dolari și puncte de clasament ITF jucătoarelor care participă. Câștigătoarea turneului primește 100 de puncte de clasament, în timp ce finalista primește 60 de puncte. Semifinalistele primesc câte 35 de puncte, în timp ce jucătoarele care ajung în sferturile de finală primesc câte 18 puncte.

Turneul a fost înființat în 2019 și a atras un grup divers de jucătoare din întreaga lume. Câștigătoarea inaugurală a turneului a fost jucătoarea indiană Sowjanya Bavisetti, care a învins-o pe jucătoarea japoneză Haruka Kaji în finală.

Turneul „ITF Women Muzaffarnagar WD” este un eveniment important în calendarul tenisului feminin și oferă jucătoarelor posibilitatea de a câștiga puncte de clasament și premii în bani. Turneul este, de asemenea, o oportunitate excelentă pentru fanii tenisului de a urmări unele dintre cele mai talentate jucătoare de tenis din lume.