Wikipedia - Cupa Scoției

Cupa Scoției (în engleză: The Scottish Football Association Challenge Cup sau Scottish Cup) este cea doua competiție ca importanță din Scoția. Prima ediție a Cupei Scoției a avut loc în sezonul 1873-74. Prima câștigătoare a trofeului a fost Queen's Park Football Club.

Cupa Scoției este cea mai veche competiție de fotbal din Marea Britanie, datând din 1873. Are loc anual și este deschisă tuturor cluburilor de fotbal din Scoția. Cupa este acordată echipei câștigătoare la finala, care se joacă la Hampden Park din Glasgow.

Cupa Scoției a fost dominată în mare parte de Celtic și Rangers, care au câștigat împreună mai mult de jumătate din edițiile turneului. Alte cluburi notabile care au câștigat Cupa Scoției includ Aberdeen, Hearts, Dundee United și Hibernian.

Cupa Scoției oferă o cale pentru cluburile din ligile inferioare să concureze împotriva celor mai bune echipe din Scoția. De asemenea, oferă o oportunitate echipelor scoțiene de a se califica pentru competiții europene, cum ar fi Europa League și Liga Campionilor.

Cupa Scoției este un turneu prestigios cu o istorie bogată. Este o competiție foarte disputată, iar finala este întotdeauna un eveniment major în calendarul fotbalistic scoțian.