Moldova - Supercupa

**Supercupa Moldovei**

Supercupa Moldovei este o competiție anuală de fotbal din Republica Moldova, disputată între câștigătoarea Divizia Națională și câștigătoarea Cupei Moldovei din sezonul precedent.

Turneul se desfășoară într-un singur meci, care are loc de obicei la începutul noului sezon fotbalistic. Dacă câștigătoarea Divizia Națională este și câștigătoarea Cupei Moldovei, atunci a doua finalistă a cupei participă la Supercupă.

Supercupa Moldovei a fost înființată în 2003 și este considerată una dintre cele mai prestigioase competiții de fotbal din țară. Prima ediție a trofeului a fost câștigată de FC Sheriff Tiraspol, care a învins FC Zimbru Chișinău cu scorul de 2-0.

Cel mai titrat club din Supercupa Moldovei este FC Sheriff Tiraspol, cu 8 trofee câștigate. FC Zimbru Chișinău ocupă locul al doilea, cu 4 trofee câștigate.