Tunisia - Supercupa

Links
Wikipedia (ro)

Wikipedia - Supercupa Tunisiei

Supercupa Tunisiei (în arabă كأس السوبر التونسي) este o competiție fotbalistică care s-a înființat în anul 1960. Practic este o finală care se joacă între echipa campioană a primei ligi și echipa câștigătoare a Cupei Tunisiei.

**Supercupa Tunisiei**

Supercupa Tunisiei este un meci anual de fotbal tunisian în care se confruntă câștigătoarea Campionatului Tunisiei cu câștigătoarea Cupei Tunisiei. Turneul a fost înființat în 1960 și este organizat de Federația Tunisiană de Fotbal.

În acest meci unic, cele două echipe se luptă pentru un trofeu și un premiu în bani. Partida se joacă de obicei la începutul sezonului, înainte de începerea noului campionat.

Supercupa Tunisiei este un eveniment important în calendarul fotbalistic tunisian, deoarece oferă o oportunitate de a vedea cele mai bune două echipe din țară în acțiune. Turneul este, de asemenea, o șansă pentru echipele mai mici de a concura cu giganții tradiționali ai fotbalului tunisian.

De-a lungul istoriei sale, Supercupa Tunisiei a fost dominată de câteva echipe, printre care Espérance de Tunis, Club Africain și Étoile du Sahel. Aceste echipe au câștigat cele mai multe titluri și au adus prestigiu acestui turneu.