Belgium Super Cup Women

**Cupa Super a Belgiei la volei feminin**

Cupa Super a Belgiei la volei feminin este o competiție anuală de volei care se dispută în Belgia între campioana ligii și câștigătoarea Cupei Belgiei. Turneul a fost creat în 1986 și este organizat de Federația Regală Belgiană de Volei.

Cupa Super se joacă într-un singur meci, care are loc de obicei în luna noiembrie sau decembrie. Dacă echipa care a câștigat atât campionatul, cât și Cupa Belgiei, Cupa Super se dispută între campioană și vicecampioana ligii.

Cele mai titrate echipe la Cupa Super sunt Asterix Kieldrecht și Volley Lummen, fiecare cu câte 10 trofee. Antwerp Ladies Volley Team, Cara Bruxelles și VBT Waregem au câștigat fiecare câte 5 cupe.

Cupa Super a Belgiei la volei feminin este o competiție prestigioasă care oferă un preludiu palpitant pentru sezonul de volei din Belgia.