Wikipedia - IIHF Continental Cup

The Continental Cup is a second-level ice hockey tournament for European clubs (behind Champions Hockey League), begun in 1997 after the discontinuing of the European Cup. It was intended for teams from countries without representatives in the European Hockey League, with participating teams chosen by the countries' respective ice hockey associations. Hans Dobida served as chairman of the Continental Cup until 2018.

Cupa Continentală este o competiție anuală de hochei pe gheață disputată între echipele campioane și vicecampioane din opt ligi de top europene. Înființată în 1997, Cupa Continentală este al doilea turneu ca importanță din Europa, după Liga Campionilor.

Turneul se desfășoară în format eliminatoriu, cu două runde preliminare și o rundă finală. În prima rundă preliminară, echipele sunt împărțite în două grupe, iar câștigătoarele fiecărei grupe avansează în a doua rundă preliminară. În a doua rundă preliminară, cele patru echipe rămase sunt împărțite în două grupe, iar câștigătoarele fiecărei grupe se califică pentru runda finală.

Runda finală se dispută într-un format round-robin, fiecare echipă jucând împotriva celorlalte echipe o dată. Echipa cu cel mai mare număr de puncte este declarată campioană a Cupei Continentale.

Cupa Continentală a fost dominată de echipe rusești, care au câștigat 12 din cele 23 de turnee disputate. Echipele finlandeze au câștigat de patru ori, iar echipele suedeze au câștigat de trei ori.