Wikipedia - AfroBasket

The AfroBasket (alternatively known as the FIBA Africa Championship, FIBA African Championship, or FIBA AfroBasket) is the men's basketball continental championship contested by the senior national teams of Africa, played once every four years.

Through the 2015 edition, the tournament took place every two years and also served as a qualifying tournament for the FIBA World Cup and the Summer Olympic Games. However, since 2017, the AfroBasket along with all other men's FIBA continental championships are no longer a part of the qualifying process for the World Cup or the Olympics.

AfroBasket, cunoscut oficial ca Campionatul African de Baschet, este turneul de baschet continental masculin organizat de FIBA Africa (afiliatul african al FIBA). Are loc la fiecare patru ani și este al doilea cel mai prestigios turneu de baschet de pe continent, după NBA Africa Game.

AfroBasket a fost fondat în 1962 și are un format de 16 echipe. Fiecare echipă participantă trebuie să treacă prin calificări pentru a ajunge la turneu. Turneul se joacă într-o singură țară gazdă, cu orașele gazdă selectate de FIBA Africa.

AfroBasket este o oportunitate pentru echipele naționale africane să concureze și să avanseze în clasament. Câștigătorul turneului este automat calificat pentru Jocurile Olimpice de vară, iar primele trei echipe sunt calificate pentru Cupa Mondială FIBA.

AfroBasket a fost dominat de un grup mic de echipe, care au câștigat majoritatea turneelor. Egipt a câștigat cele mai multe titluri, cu 11, urmat de Senegal cu 5 și Angola cu 4.