Liga Campionilor COSAFA - Feminin

**Liga Campionilor COSAFA - Feminin**

**Liga Campionilor COSAFA - Feminin** este un turneu anual de fotbal feminin care reunește cele mai bune echipe naționale din Consiliul Asociațiilor de Fotbal din Africa de Sud (COSAFA). Turneul a fost fondat în 2002 și de atunci s-a desfășurat anual, cu excepția anului 2020, când a fost anulat din cauza pandemiei de COVID-19.

Liga Campionilor COSAFA - Feminin este un eveniment major în calendarul fotbalului feminin din Africa de Sud și oferă echipelor naționale o oportunitate de a concura la cel mai înalt nivel și de a se califica pentru alte turnee continentale și internaționale. Turneul se bucură de un sprijin puternic din partea COSAFA și a Federației Internaționale de Fotbal (FIFA) și a contribuit la dezvoltarea fotbalului feminin în Africa de Sud.

Țara gazdă a turneului se schimbă în fiecare an, iar formatul turneului variază în funcție de numărul de echipe participante. În mod normal, echipele sunt împărțite în două grupe, iar cele două câștigătoare de grupă avansează în finală. Câștigătoarea Ligii Campionilor COSAFA - Feminin primește Cupa Ligii Campionilor COSAFA și o medalie de aur, iar echipa de pe locul doi primește medalia de argint.

De-a lungul istoriei sale, Liga Campionilor COSAFA - Feminin a fost dominată de câteva echipe, inclusiv Zimbabwe, Zambia și Africa de Sud. Cu toate acestea, turneul a oferit și unor echipe mai mici o oportunitate de a străluci și de a-și face un nume pe scena fotbalului feminin din Africa de Sud.