Results

Date R Gazde vs Oaspeti -
02/25 06:15 - Wolverhampton vs Chelsea View
07/07 10:00 - Newcastle vs Port Vale 3-0

Turneul de calificare la fotbal pentru Jocurile Olimpice de Vară din 2008 din Asia a fost un turneu de calificare la fotbal care a determinat echipele care au reprezentat Confederația Asiatică de Fotbal (AFC) la turneul de fotbal masculin din cadrul Jocurilor Olimpice de Vară din 2008. Turneul a fost deschis tuturor celor 46 de țări membre ale AFC și s-a desfășurat în două runde: o rundă preliminară și o rundă finală.

În runda preliminară, cele 25 de echipe cu cel mai mic loc în Clasamentul Mondial FIFA au jucat în meciuri tur-retur, cu cele 12 câștigătoare calificându-se pentru runda finală. În runda finală, cele 12 câștigătoare ale rundei preliminare s-au alăturat celor 21 de echipe cu cel mai înalt loc în Clasamentul Mondial FIFA, pentru un total de 33 de echipe. Aceste echipe au fost împărțite în opt grupe de câte patru echipe, cu primele două echipe din fiecare grupă calificându-se la Jocurile Olimpice.

Turneul a fost câștigat de Australia, care a învins Irakul în finală. Celelalte echipe calificate au fost Japonia, Coreea de Sud, China, Uzbekistan, Qatar și Siria.