Results

Date R Gazde vs Oaspeti -
01/15 13:35 - Lille Feminin vs Reims - Feminin 2-0
**Divizia a 2-a feminină din Franța**

Divizia a 2-a feminină din Franța este liga secundă de fotbal feminin din țară. Este compusă din 12 echipe care concurează într-un format de tur-retur, fiecare echipă jucând de două ori împotriva celorlalte echipe. Cele mai bune două echipe sunt promovate în Divizia 1 Féminine, în timp ce cele mai slabe două echipe sunt retrogradate în Divizia Națională Féminine.

Divizia a 2-a feminină din Franța a fost fondată în 1992 și este organizată de Federația Franceză de Fotbal (FFF). Competiția este în prezent sponsorizată de Crédit Agricole.

Cele mai de succes echipe din Divizia a 2-a feminină din Franța sunt Toulouse FC, care a câștigat campionatul de cinci ori, și Olympique Lyonnais, care a câștigat campionatul de patru ori.

Câteva dintre cele mai notabile jucătoare care au jucat în Divizia a 2-a feminină din Franța includ Louisa Nécib, Marion Torrent și Amel Majri.