Wikipedia - Superliga Colombiana

Superliga Colombiana (oficial numită Súperliga Postobón de Campeones, din motive de sponsorizare) este competiția fotbalistică de supercupă națioanlă din Columbia, disputată anual între câștigătoarele turneelor Apertura și Finalizacion ale Categoría Primera A. Competiția a fost creată în 2012 și este organizată de către División Mayor del Fútbol Colombiano, DIMAYOR. Deținătoarea actuală a trofeului este Deportivo Cali.

**Cupa Supercopa din Columbia**

Cupa Supercopa din Columbia (spaniolă: Supercopa de Colombia) este o competiție anuală de fotbal din Columbia care se dispută între câștigătorii Campionatului Apertura și Campionatului Clausura din același sezon. Este organizată de Federația Columbiană de Fotbal (FCF).

Turneul a fost fondat în 2012 și se joacă într-un singur meci, pe teren neutru. Dacă meciul se termină la egalitate după 90 de minute, se joacă prelungiri, iar dacă scorul rămâne egal, se recurge la loviturile de departajare.

Echipa cu cele mai multe titluri în Cupa Supercopa din Columbia este Atlético Nacional, cu 3 victorii. Alte echipe care au câștigat turneul includ Independiente Medellín, Santa Fe și Junior.

Cupa Supercopa din Columbia este un eveniment important în calendarul fotbalistic din țară, oferind fanilor șansa de a vedea cele mai bune echipe din Columbia în competiție pentru un trofeu major.