Finlanda - Cupa

Links
Wikipedia (ro)

Wikipedia - Cupa Finlandei

Cupa Finlandei (finlandeză Suomen Cup; suedeză Finlands Cup) este principala competiție fotbalistică de cupă din Finlanda. Competiția a fost fondată în 1955. Câștigătoarea cupei obține un loc în preliminariile UEFA Europa League.

Turneul de fotbal din Finlanda "Finlanda - Cupa" este o competiție anuală de fotbal din Finlanda, organizată de Federația Finlandeză de Fotbal. Turneul a fost fondat în 1955 și este deschis tuturor cluburilor de fotbal din Finlanda.

Câștigătorul Finlandei - Cupa se califică pentru runda preliminară a UEFA Europa League. Dacă câștigătorul Cupei Finlandei a câștigat deja un loc în competițiile europene prin campionat, locul în UEFA Europa League este acordat echipei clasate pe locul doi în finala Cupei Finlandei.

Turneul se desfășoară după un sistem eliminatoriu, cu meciuri unice în fiecare rundă. Finala se joacă pe Stadionul Național din Helsinki.

Cele mai de succes cluburi din Cupa Finlandei sunt HJK Helsinki, cu 15 titluri, și FC Lahti, cu 5 titluri.