Bulgaria - Liga Vyscha

**Bulgaria - Liga Vyscha**

Liga Vyscha din Bulgaria este cel mai înalt nivel de volei feminin din țară. Liga este formată din 10 echipe, care joacă între ele în sistem turneu dublu. Primele patru echipe se califică la playoff-ul pentru titlu, în timp ce ultimele două echipe retrogradează în Liga A.

Liga Vyscha a fost fondată în 1945 și este una dintre cele mai puternice ligi de volei din Europa. Echipele bulgare au câștigat de mai multe ori Cupa Campionilor Europeni și Liga Campionilor.

Cea mai de succes echipă din Liga Vyscha este CSKA Sofia, care a câștigat campionatul de 20 de ori. Alte echipe de top includ Maritsa Plovdiv, Levski Sofia și Slavia Sofia.

Liga Vyscha este o ligă foarte competitivă, iar meciurile sunt adesea foarte disputate. Atmosfera din săli este electrică, iar fanii sunt foarte pasionați. Dacă sunteți în căutarea unei experiențe de volei de înaltă calitate, atunci Liga Vyscha din Bulgaria este locul perfect pentru dvs.