Links
Wikipedia

Wikipedia - Torneo di Viareggio

The Torneo di Viareggio (English: Viareggio Tournament), officially named the Viareggio Cup World Football Tournament Coppa Carnevale, is a youth association football tournament held annually in the commune of Viareggio, Italy and its surrounding areas. Established in 1949, the Torneo di Viareggio is considered one of the most important youth football tournaments in the world.

It coincides with the Carnival of Viareggio, starting on the third Monday of Carneval. The tournament runs for a fortnight, and finishes on the last Monday of Carnival. For this reason, it is also known as Coppa Carnevale (English: Carnival Cup).

Cupa Viareggio este un turneu internațional de fotbal pentru echipe de tineret, care se desfășoară anual în orașul italian Viareggio. Este unul dintre cele mai prestigioase turnee de acest gen din lume și a fost câștigat de unele dintre cele mai mari echipe din fotbal, precum Juventus, Inter Milano și Real Madrid.

Turneul a fost fondat în 1949 și s-a desfășurat neîntrerupt de atunci, cu excepția anilor 1987-1990, când a fost suspendat din cauza unor probleme financiare. În prezent, Cupa Viareggio este rezervată echipelor de tineret sub 19 ani și se desfășoară pe parcursul a două săptămâni în luna februarie sau martie.

Formatul turneului s-a schimbat de-a lungul anilor, dar în prezent este un turneu cu eliminare directă, la care participă 48 de echipe. Echipele sunt împărțite în 12 grupe de câte 4 echipe, iar primele două echipe din fiecare grupă avansează în faza eliminatorie. Faza eliminatorie constă într-o rundă de 16, sferturi de finală, semifinale și finală.

Cupa Viareggio a fost câștigată de unele dintre cele mai mari cluburi din fotbal, precum Juventus (9 titluri), Inter Milano (6 titluri) și Real Madrid (4 titluri). În ultimii ani, turneul a fost dominat de echipele italiene, cu Juventus și Fiorentina câștigând ultimele 5 ediții.

Cupa Viareggio este un turneu important pentru tinerii jucători, deoarece le oferă oportunitatea de a se confrunta cu cei mai buni jucători din lume și de a câștiga experiență internațională. Mulți jucători care au participat la Cupa Viareggio au continuat să devină jucători profesioniști de succes.