Campionatul Mondial de Fotbal Sub-20 este o competiție de fotbal care se desfășoară din doi în doi ani între echipele naționale de sub 20 de ani. Este organizat de FIFA.

Campionatul Mondial FIFA U20 este o competiție internațională de fotbal pentru echipe naționale de tineret masculine sub 20 de ani. Evenimentul este organizat de Federația Internațională de Fotbal Asociație (FIFA) și are loc la fiecare doi ani.

Campionatul Mondial FIFA U20 a fost creat în 1977 și a fost cunoscut inițial ca Campionatul Mondial de Tineret FIFA. În 2005, a fost redenumit Campionatul Mondial FIFA U20 pentru a reflecta mai bine grupa de vârstă a jucătorilor.

Campionatul Mondial FIFA U20 este unul dintre cele mai importante turnee de fotbal pentru tineri și a lansat carierele multor jucători de top, precum Lionel Messi, Cristiano Ronaldo și Neymar.

Formatul Campionatului Mondial FIFA U20 a variat de-a lungul anilor, dar în prezent se dispută între 24 de echipe care sunt împărțite în șase grupe de câte patru echipe. Cele două echipe de top din fiecare grupă, precum și cele patru cele mai bune echipe de pe locul al treilea, se califică în fazele eliminatorii.

Echipa care câștigă Campionatul Mondial FIFA U20 primește Trofeul FIFA U20 World Cup. Argentina este națiunea cea mai de succes din istoria turneului, având șase titluri.