Rugby Championship

Links
Wikipedia (ro)

Turneul celor Trei Națiuni este o competiție de rugby disputată anual între echipele de rugby ale Africii de Sud, Noii Zeelande și Australiei. A început în 1996 și a fost dominată de Noua Zeelandă, care a câștigat nouă dintre cele 14 ediții disputate până în prezent.

Cea mai nouă câștigătoare a trofeului este Australia, care s-a impus în ediția din anul 2011.

Argentina a fost invitată să se alature în anul 2012.

Cupa Națiunilor de Rugby, cunoscută în prezent sub numele de The Rugby Championship datorită sponsorizării, este un turneu anual de rugby în care concurează patru echipe naționale: Australia, Noua Zeelandă, Africa de Sud și Argentina. Este considerat unul dintre cele mai dificile și prestigioase turnee de rugby din lume.

Cupa Națiunilor de Rugby a fost înființată în 1996 sub numele de Tri-Nations, care cuprindea Australia, Noua Zeelandă și Africa de Sud. Argentina a fost invitată să se alăture turneului în 2012, iar numele a fost schimbat în Cupa Națiunilor de Rugby.

Turneul se desfășoară într-un format în tură, fiecare echipă jucând câte două meciuri (acasă și în deplasare) împotriva celorlalte trei echipe. Echipa cu cele mai multe puncte acumulate la finalul turneului câștigă Cupa Națiunilor de Rugby.

Cupa Națiunilor de Rugby este un turneu foarte competitiv, toate cele patru echipe având șanse de a-l câștiga în fiecare an. Noua Zeelandă este cea mai de succes echipă din istoria turneului, câștigând-o de 19 ori. Africa de Sud a câștigat turneul de 7 ori, Australia de 6 ori și Argentina încă nu a reușit să câștige turneul.

Cupa Națiunilor de Rugby este un eveniment important în lumea rugby-ului și este urmărit de fani din întreaga lume. Este un turneu care produce mereu meciuri de înaltă calitate și multă emoție.