All Ireland Cup

Cupa All Ireland este o competiție anuală de rugby union din Irlanda, care implică echipe din ligile superioare, divizia 1A și divizia 1B. Este cea mai prestigioasă competiție de cupă din țară și este sponsorizată de Energia.

Cupa All Ireland a fost fondată în 1923 și este cea mai veche competiție de cupă de rugby union din lume. În primii ani, la turneu au participat doar cele patru provincii irlandeze: Leinster, Munster, Connacht și Ulster. Cu toate acestea, în 1975, competiția a fost extinsă pentru a include echipe din toate ligile superioare irlandeze.

Formatul Cupei All Ireland s-a schimbat de-a lungul anilor, dar formatul actual prevede că cele 16 echipe calificate sunt împărțite în patru grupe de câte patru echipe. Fiecare echipă joacă cu celelalte trei echipe din grupă, iar primele două echipe din fiecare grupă avansează în sferturile de finală. Sferturile de finală, semifinalele și finala sunt meciuri singulare, iar finala se joacă în general pe stadionul Aviva din Dublin.

Cele mai de succes echipe din istoria Cupei All Ireland sunt Leinster și Munster, care au câștigat competiția de un număr record de 18 ori fiecare. Alte echipe care au câștigat Cupa All Ireland includ: