Wikipedia - Canon Yaoundé

Canon Sportif de Yaoundé, cunoscut sub numele de Canon Yaoundé, este un clu de fotbal din Yaoundé, Camerun. Clubul a fost fondat în 1930 și își joacă meciurile de acasă pe Stade Ahmadou Ahidjo. Perioada de glorie a clubului a fost în anii ’70 și ’80 ai secolului XX când au dominat fotbalul camerunez devenid de 7 ori campionii ai Camerunului, la acestea s-au adăugat 7 Cupe ale Camerunului, 3 Ligi ale Campionilor și o Cupă a Cupelor Africii.

Canon de Yaoundé, cunoscută și sub numele de Kpa-Kum sau Les Mekok Megonda, este un club de fotbal camerunez situat în Yaoundé. Clubul a fost fondat în 1930 și a câștigat Divizia I de Camerun de 11 ori, Cupa Camerunului de 11 ori și Liga Campionilor CAF de 3 ori. Canon de Yaoundé este unul dintre cele mai de succes cluburi din Camerun și este cunoscut pentru stilul său de joc ofensiv și pentru produsele sale talentate. Clubul a produs o serie de jucători internaționali, inclusiv Roger Milla, Jean Manga Onguéné, Thomas Nkono și Patrick Mboma.