Danemarca - Divizia 1 05/05 13:00 28 AaB v Hobro IK - View
Danemarca - Divizia 1 05/12 17:00 29 Sonderjyske v AaB - View
Danemarca - Divizia 1 05/19 17:00 30 AaB v FC Fredericia - View
Danemarca - Divizia 1 05/26 17:00 31 Kolding IF v AaB - View
Danemarca - Divizia 1 06/02 13:00 32 AaB v Vendsyssel FF - View

Wikipedia - Aalborg BK

Aalborg BK este o echipă de fotbal din Aalborg, Danemarca, înființată în 1885. A câștigat 3 Campionate ale Danemarcei și 2 Cupe ale Danemarcei.

AaB, prescurtat de la Aalborg Boldspilklub, este un club de fotbal profesionist din Aalborg, Danemarca, care joacă în Superliga Daneză, cea mai bună ligă din Danemarca. Clubul a fost fondat în 1885 ca parte a organizației gimnastice Aalborg Gymnastikforening (Aalborg GF) și este unul dintre cele mai vechi cluburi de fotbal din Danemarca.

AaB a câștigat 5 titluri de Superliga Daneză, 2 Cupe ale Danemarcei și 1 Supercupa Daneză. Cea mai bună performanță a clubului în competițiile europene a fost atingerea sferturilor de finală ale Cupei UEFA în sezonul 2008-09.

Stadionul de acasă al lui AaB este Aalborg Portland Park, cu o capacitate de 13.790 de locuri. Culorile tradiționale ale clubului sunt roșu și alb, iar porecla sa este "De Røde" (Roșii).

AaB are o rivalitate puternică cu echipa locală FC Nordjylland, iar meciurile dintre cele două echipe sunt cunoscute ca "Derby-ul Jutlandei de Nord".